10 zajímavostí o tequile
10 zajímavostí o tequile
Ačkoli je tequila pouze jedním z mnoha zástupců destilátů z agáve, je současně tím nejznámějším. Přesto okolo jejího původu, výroby a servisu stále panuje řada nejasností. Sepsali jsme proto několik zajímavostí, které do problematiky tequily vnesou více světla.
1) Tequila je pojmenovaná podle města ve státě Jalisco, které tvoří centrum výroby tequily. Dalšími povolenými státy jsou Nayarit, Michoacán, Guanjuato a Tamaulipas. V roce 1947 pak Mexiko označilo slovo tequila za své duševní vlastnictví a nápoj získal ochranné označení původu, podobně jako například šampaňské nebo koňak. To znamená, že pálenka z agáve vyrobená v jiné oblasti či zemi se nesmí nazývat tequila.
2) Co bylo dřív? Město, nebo spirit? Fermentovaný nápoj ze šťávy agáve, známý jako pulque, se popíjel již v předkolumbovském Mexiku. S destilací agáve pak začali španělští osadníci. Výroba tequily se tedy datuje do 16. století, masová výroba se rozjela okolo roku 1600 na území Jalisca. Město samotné pak vzniklo ve 30. letech 20. století. V té době se zde již soustředila řada palíren, a tak dosud nepojmenovaný spirit převzal název města.
3) Od roku 2006 je oblast Tequily zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
4) Tequila je destilát vyrobený z fermentované šťávy agáve, konkrétně z Agave Tequilana Weber Azul. Nápoj vyrobený z jiného druhu agáve nesmí být označován jako tequila. Modrá agáve na výrobu tequily současně musí pocházet z certifikovaných polí spadajících pod kontrolu úřadu Consejo Regulador del Tequila.
5) Agáve se na mnoha místech dodnes sklízí ručně. Muži, tzv. jimadores odsekávají listy agáve mačetou, aby odhalili srdce (piña) rostlin. Tato jádra se následně dají upéct. Po upečení se z nich vylisuje šťáva, která se nechá zkvasit a poté se vydestiluje.
6) Podobně jako Skotsko má i Mexiko své vysočiny a nížiny. Ovšem mexická nížina se nachází v nadmořské výšce 1200-1600 metrů, vysočina pak okolo 2000 metrů. Agáve pěstovaná v nížině je obvykle menší a má nižší podíl cukrů, zato zaujme zemitější chutí
7) Každá láhev tequily obsahuje sériové číslo (NOM – Las Normas Oficiales Mexicanas) určující, ve které palírně byla vyrobena.
8) Jedním z nejrozšířenějších omylů je servis tequily se solí a citronem. Jde o stejný mýtus jako v podobě zapáleného absintu. Tento servis vznikl mimo Mexiko v době, kdy byla tequila považována za party pití a nevyráběly se prémiové a superprémiové varianty.
9) To se změnilo v roce 1994, kdy byla založena již zmíněná regulační rada pro tequilu (Consejo Regulador del Tequila), která stanovila oficiální standardy pro výrobu tequily. V současnosti je na ni ale namířená kritika – regulace údajně zvýhodňují velké producenty. Stejně tak se ozývají hlasy požadující větší transparentnost výroby tequily, tzv. additive free movement.
10) Příbuzným tequily je mezcal, který se vyrábí také v Mexiku. Dalšími destiláty z agáve jsou raicilla nebo bacanora. Podkategorie Destilados de Agave pak označuje širokou skupinu destilátů, které nemají oficiální certifikaci, přesto se může jednat o autentické a zajímavé nápoje, které přinášejí nové chuťové profily a styl. Jako například značky z portfolia True Believers: Los Arcos, Arquitecto a La Travesía.
Zdroj fotografií: Unsplash, archiv značky
Fotogalerie