10 zajímavostí o toniku

10 zajímavostí o toniku

10 zajímavostí o toniku

Tonik není jen hořká limonáda na pití. Stejně tak nejde ani o pouhou složku, která skvěle doplní gin ve vašem koktejlu Gin & Tonic. Za touto hořkosladkou tekutinou se ukrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. Sepsali jsme pro vás deset zajímavostí, díky nimž tonik třeba více upoutá vaši pozornost.

  1. Vezměme to od pravděpodobně nejstarší zajímavosti, a to jak lidstvo vynalezlo tonik. Historicky vznikl tak, že se kůra ze stromu chinovníku smíchala s vodou (někdy i s cukrem). Tento způsob užití znali domorodí obyvatelé Jižní Ameriky, od nichž to okoukali španělští conquistadoři. Větší využití však chinin našel až v 19. století mezi britskými vojáky a úředníky v Indii.

    03
  2. Dříve bylo množství chininu v toniku mnohonásobně vyšší. Dnes, po zjištění, že přemíra chininu není pro lidské tělo nejprospěšnější, najdete v jedné porci méně než 1 % chininu. Nejčastěji však tonik obsahuje pouze přírodní aromata a chinin využívá jen několik málo výrobců.

  3. Každopádně žádný div, že britským vojákům samotný „tonik“ (chinin rozmíchaný ve vodě) moc nechutnal. Rozhodli se ho proto vylepšit o gin a citrus. Voilà!

  4. Na konci 18. století se rozšířila výroba sycených nápojů. Sodovku zprvu prodávali pouze lékárníci coby lék, ale Jacob Schweppe v bublinkové vodě viděl komerční potenciál. Aby mu lékárníci byli schopní konkurovat, začali svou sodu vylepšovat o různé byliny a koření. S ohledem na antimalarické účinky chininu není žádným překvapením, že se stal jedním z prvních dochucovadel sody.

  5. První komerčně vyráběný tonik si nechal v roce 1858 patentovat Erasmus Bond, majitel společnosti Pitt & Co.

  6. Rozeznáváme několik druhů toniků. Ten nejtypičtější se někdy označuje také jako Indian Tonic Water. Další variantou je jeho méně sladší verze, Skinny Tonic Water. Oblíbená se stala také citronová varianta pojmenovaná Bitter Lemon. V posledních letech se pak můžeme setkat s celou škálou ochucených toniků, které volí ovocné, zeleninové i bylinné tóny. V portfoliu Fenix Drinks najdete například kombinace Blood Orange & Elderflower (krvavý pomeranč a bezinka), Grapefruit & Rosemary (grep a rozmarýn) nebo Pomelo & Pink Pepper s pikantní chutí růžového pepře.

  7. 02Není tonik jako tonikum. Zdá se to být jasné, ale k mýlce skutečně může dojít. Na vině je čeština, která dovoluje oba výrazy psát stejně. Tonic využívaný v kosmetice a medicíně ale s ginem nepárujte.

  8. Zkuste dát svůj tonic pod UV lampu. Co vidíte? Tak vidíte. Ano, tonik pod UV zářením skutečně fluoreskuje.

  9. Zvažujete, že byste si tonik uvařili v domácích podmínkách? Jde to! Kůra chininu je běžně dostupná, nejde o drahou nebo pouze průmyslovou surovinu. Můžete si uvařit například tonikový sirup, který pak naředíte sodou podle potřeby.

  10. Šmouhy na zrcadle, oknech či skleničkách? Babská rada tvrdí, že nemusíte sahat hned po produktech z drogerie. Stačí vzít tonik, rozprášit a utřít. Lesk údajně zaručen. Ale přiznáváme, tohle jsme nezkoušeli. My tonik raději s ginem.

Chcete se dozvědět víc zajímavostí o toniku? Pak si přečtěte naše další články věnované tématu: