5 nejdražších rumů na světě

5 nejdražších rumů na světě

5 nejdražších rumů na světě

S největší pravděpodobností nikdo z nás nenajde následující láhve pod vánočním stromečkem. Pojďme se ale na chvíli zasnít: kdyby naši blízcí měli neomezený rozpočet a rozhodli se nám koupit jednu z nejdražších láhví rumu na světě, na co bychom se mohli o Štědrém dnu těšit? Představujeme pětici finančně nejnákladnějších rumů vůbec. Na ten nejdražší z nich, který své prvenství drží už delší dobu, byste si měli připravit milion a čtvrt. Ovšem za předpokladu, že by se daná láhev vůbec objevila v prodeji. Za pozornost však stojí i méně hodnotné kousky našeho výběru. 

 

5) Original Royal Naval Rum Tot (cca 67 000 Kč)

V letech 1670-1970 dostávali britští námořníci každodenní příděl rumu. Když byla tato tradice ve 20. století zrušena, zavládl všeobecný smutek a 31. července 1970 vešlo ve známost jako Black Tot Day. Zrušení přídělu ovšem neznamenalo nedostatek zásob. Royal Navy zbylý rum, který se do té doby podával jen námořníkům a na britských královských slavnostech a svatbách, zpřístupnilo veřejnosti. Stočilo se celkem 1000 láhví a je jasné, že rum s podobnou historií bude mít značnou hodnotu. A to i tu finanční.

4) Appleton Estate 50 years (cca 150 000 Kč)

Kus historie v sobě má i Appleton Estate 50 years. Když Jamajka získala v roce 1962 nezávislost na Velké Británii, palírna odložila několik sudů s plánem nechat je zrát půl století a vydat je k 50. výročí nezávislosti státu. Tento záměr naplnila v roce 2012, kdy stočila tento padesátiletý rum do láhví. Celkem jich vzniklo pouze 800. Appleton 50 years momentálně drží také prvenství coby nejstarší prodávaný rum.

3) Barbados Private Estate 1780 (cca 238 000 Kč)

V roce 1780 vydestilovali služebníci Edwarda Lascellese, obchodníka s otroky, rum, který následně poslali na jeho hrabství ve Velké Británii. Zde další služebníci nalili rum do láhví, uložili do sklepa a… zapomněli na něj. Po 230 let zůstaly tyto láhve neobjeveny. Teprve až osmá generace jeho potomků zapomenuté láhve objevila. Celkem dvanáct láhví z ručně foukaného skla plné barbadoského rumu putovalo do aukční síně Christie’s, kde byly byly vydraženy. Výtěžek z aukce David Lascelles věnoval barbadoské charitativní organizaci jako akt odškodnění za otrokářství, kterým se jeho předek živil.

2) Angostura Legacy (cca 560 000 Kč)

Jediný z novodobých rumů v našem výběru, který dokazuje, jak úspěšný může být dobře promyšlený marketingový tah. Angostura Legacy, jež byla vydána v roce 2012 k 50. výročí nezávislosti Trinidadu, představuje směs sedmi rumů o minimálním stáří 17 let. Křišťálovou karafu láhve se zátkou ze sterlingového stříbra vyrobilo britské klenotnictví Asprey, které mimo jiné spolupracuje i s královskou korunou. Pro globální trh vzniklo pouhých 20 láhví. Každá je umístěna v ručně vyrobené dřevěné krabici potažené kůží a s vnitřkem vystlaným sametem a hedvábím. To vše dělá z rumu Angostura Legacy nejdražší rum na světě. Tedy, téměř…

1) J. Wray & Nephew 1940 (cca 1 200 000 Kč)

John Wray otevřel svou The Shakespeare Tavern na Jamajce v roce 1825. Jeho synovec se stal součástí podniku v roce 1860 a společně vybudovali jednu z nejúspěšnějších společností v kolonii. Pod značkou J. Wray & Nephew vznikl roku 1915 rum, který byl stočen do láhví ve 40. letech 20. století. Díky boomu koktejlu Mai Tai se většina stáčení vypila, do dnešních dní tak zbyly na světě pouhé čtyři láhve. Z toho důvodu je rum J. Wray & Nephew 1940 dlouhodobě nejdražším rum na světě.

 

Jak si v této konkurenci konkurenci stojí naše rumy? Můžeme směle říct, že ve srovnání s výše uvedenými láhvemi jsou naše ceny vyloženě lidové. Nejdražší položkou našeho portfolia je Don Q Reserva de la Familia Serralles 20 Years, který na e-shopech najdete za "pouhých" 40 000 Kč. Rumové milovníky ale jistě potěší i další láhve jako například Don Q Reserva XO nebo jedna z našich nedávných novinek, Ron Sostenible


Zdroj fotografie: Angostura