Brazílie: země slunce a prvotřídních surovin

Brazílie: země slunce a prvotřídních surovin

Brazílie: země slunce a prvotřídních surovin

Domov kávy, kakaa, cukrové třtiny, Amazonského pralesa či karnevalu. Brazílie oplývá přírodním bohatstvím i rozmanitou kulturou. Velkolepá je též svou rozlohou, jedná se o největší zemi Jižní Ameriky. Jedním z nejznámějších brazilských měst je Rio de Janeiro – centrum světoznámých karnevalů a jedinečných pláží, kterým vévodí slavná Copacabana. Kromě přírodních krás a památek je Brazílie známá ještě jednou věcí – cachaçou.

Původní obyvatelstvo Brazílie tvořily kočovné indiánské kmeny. Zemi pro Evropany objevili portugalští mořeplavci pod vedením Pedra Cabrala, kteří u jejích břehů zakotvili počátkem 16. století. Portugalci nejprve nevěnovali území zvláštní pozornost, zajímali se primárně o obchod. Ovšem už v roce 1532 platí Brazílie za největší portugalskou kolonii.

02

Základ tehdejší ekonomiky představovalo pěstování cukrové třtiny a export cukru do Evropy. Již kolem roku 1600 se Brazílie stala největším světovým producentem cukru. Původní obyvatelstvo kolonizátoři zotročili, jejich pracovní síla však postupem času i tak přestávala dostačovat. Do nově objevených zemí tak začali připlouvat otroci z Afriky, kteří se brzy stali podstatnou součástí brazilského obyvatelstva. Bylo běžné uzavírat smíšená manželství a díky tomu má Brazílie tak bohatou kulturu. Kombinace evropského, indiánského, afrického a asijského vlivu je místním pozoruhodným unikátem.

V roce 1807, během napoleonských válek, uprchl do Brazílie portugalský dvůr i s králem Janem VI. Ten zde vládl třináct let, a když se pak vracel do Portugalska, zanechal v zemi svého syna Petra jako regenta. Petrovi se však nelíbilo podřazené postavení vůči otci, proto už za rok vyhlásil nezávislost země na Portugalsku. Rok 1822 tak považuje většina Brazilců za datum vzniku svého státu.

05

Prvotřídní suroviny

Brazílie se může pyšnit rozmanitými přírodními poklady. Například Amazonský prales je oblastí s největší biodiverzitou na světě. Země dále patří mezi největší světové producenty a vývozce kávy, kakaa, cukrové třtiny, sisalu (textilní vlákno z listů agáve), pomerančů, batátů a manioku. Pěstuje se zde také sója, banány, mandarinky, kukuřice, tabák a bavlník. Brazílie je zkrátka zemí plnou slunce, kvalitních surovin, skvělého jídla a pití. Národním nápojem, na který zde natrefíte při každém kroku, je cachaça.

Tradiční brazilský destilát bývá obvykle zaměňován s rumem, nenechte ale se zmást. Zásadním rozdílem je vstupní surovina. Rum se nejčastěji vyrábí z melasy, zatímco cachaça je destilovaná přímo z čerstvě vylisované třtinové šťávy. Odlišnosti bychom našli i v destilaci, zrání, a hlavně v chuti. Cachaça navíc může vznikat pouze v Brazílii – a místní jsou na ni patřičně hrdí.

04Cachaça Magnífica

Cachaça Magnífica vzniká v místě vzdáleném 100 kilometrů od města Rio de Janeiro. Ve výšce 800 m n. m. se ukrývá nedotčené prostředí s čistým vzduchem a vodou. Cukrová třtina pro výrobu cachaça pochází z vlastních plantáží výrobce, sklízí se ručně a začerstva lisuje. Výrobce dbá na ekologickou stopu – lis je poháněný stoletým parním strojem, který využívá zbytky vylisované třtiny jako palivo. Cachaça Magnífica se destiluje v trojité měděné nádobě známé jako Alegria (jedna z mála, která v Brazílii stále ještě funguje). Tekuté zbytky z destilace se používají jako hnojivo, čímž se do země vrací organický materiál z cukrové třtiny. Ke zrání destilátu se používají sudy z ipê, jednoho z nejušlechtilejších dřev v Brazílii, a sudy z amerického dubu po bourbonu.

V Brazílii se koná řada soutěží hodnotících kvalitu cachaça. K těm nejprestižnějším patří Cúpula de cachaça, v níž se Cachaça Magnífica několikrát umístila na předních příčkách (2014, 2018, 2020). Ocenění se dočkala také na ShowRum Tasting Competition v Itálii, kde ovládla kategorii Best in class aged cachaça v letech 2016, 2017, 2018 a 2019.