El Salvador: krásná země s temnou minulostí
El Salvador: krásná země s temnou minulostí
Tropický El Salvador (španělsky spasitel) je nejmenší a současně nejhustěji obydlenou zemí Střední Ameriky. Přímořský stát s mayskými kořeny a silnou koloniální historií odpovídá svou rozlohou Moravě. I když se Salvador může pyšnit skvělými vývozními surovinami, jako jsou například rumy či výběrová káva, v současné době je bohužel známý hlavně kvůli kriminalitě. Mladý prezident Salvadoru Nayib Bukele ale místním gangům a zločincům vyhlásil válku a v roce 2023 otevřel CECOT – největší věznici na světě, která pojme až 40 000 trestanců.
Během předkolumbovské éry se na území dnešního Salvadoru rozkládal Cuzcatlán, říše Pipilů. V první polovině 16. století zemi zabrali španělští dobyvatelé a v roce 1540 vyhlásili Generální kapitanát Guatemala, součást Místokrálovství Nové Španělsko. Ten existoval téměř tři století až do roku 1821, kdy byla po sériích povstání vyhlášena nezávislost na Španělsku.
Autoritářské režimy i změna k lepšímu
Salvador se poté stal součástí Středoamerické federativní republiky, která se rozpadla roku 1839 v důsledku občanské války. V průběhu let docházelo k řadě vnitřních sporů, na které navazovala série militantně autoritářských režimů. Historii Salvadoru výrazně poznamenala také občanská válka v letech 1980–1992. Současný prezident Nayib Bukele se snaží zemi osvobodit od dlouhotrvajícího násilí a diktátu místních gangů. Pokroku jde naproti i tím, že jako první na světě zavedl bitcoin coby oficiální měnu.
I přes divokou historii je Salvador nádhernou zemí s malebnou krajinou a surovinami výborné kvality. Sopečná pohoří, autentické vesničky, deštné pralesy, národní parky a nekonečné písečné pláže jsou dokonalým středoamerickým mixem. A tak není divu, že učaroval dvěma přátelům na cestách. Thurman Wise a Pepij Janssens si Salvador, zemi kontrastů, syrovosti i neposkvrněné krásy zamilovali hned při první návštěvě.
Ron Colón Salvadoreño
Oba přitom zatoužili po rumu, který by podle nich Salvador dokonale vystihoval a připomínal jeho krásu v každém doušku. Rum má ostatně v této zemi dlouhou tradici. Kolonizátoři ho při obchodování s původními obyvateli dokonce používali jako platidlo.
Koncem 19. století se tehdejší salvadorská vláda rozhodla přejmenovat měnu a své salvadorské peso změnila na „colón“. Tento název zvolila na počest Kryštofa Kolumba, „objevitele“ Ameriky. Colón zůstal salvadorskou měnou až do roku 2001, kdy jej nahradil americký dolar. A právě spojením těchto dvou myšlenek – rumu coby platidla a nového názvu pro salvadorské peso – vzniklo pojmenování pro značku Ron Colón.
Rum ze Salvadoru se vyznačuje vůní banánů, ananasu, rozinek a sušených švestek. Také chuť je plná tropického ovoce s kořeněnými a karamelovými tóny a lehkým suchým zakončením. Výrobci využili potenciál salvadorských surovin a můžete tak vyzkoušet i Ron Colón Salvadoreño ochucený kávou či banánem. Největší síla značky pak tkví v její rozmanitosti a vytváření nových produktů, jako je kombinace rumu a mezcalu nebo rumu a žitné.
Kam dál? Přečtěte si rozhovor s Ianem Matthewsem z Ron Colón Salvadoreño.
Fotogalerie