Historie rumu: nápoj pirátů i gurmánů
Historie rumu: nápoj pirátů i gurmánů
Když se řekne rum, spousta z nás si vybaví nejen piráty, ale také karibské pláže s jemným bílým pískem, žhnoucí slunce a palmy. A v neposlední řadě nepřeberné množství koktejlů, do kterých se přidává. Slunné letní počasí a rum zkrátka patří k sobě. Není proto divu, že v červenci a srpnu slavíme hned několik svátků zasvěcených rumu či rumovým koktejlům. Například 16. srpna patří Mezinárodnímu dni rumu. Nyní je tedy ta správná chvíle připomenout si jeho historii.
Pokud bychom chtěli začít už u předchůdců rumu, ocitli bychom se daleko před naším letopočtem, na území jihovýchodní Asie. Ta je totiž původní domovinou cukrové třtiny a odhaduje se, že právě tam vznikaly a byly v oblibě první nápoje, které rum připomínaly. Ovšem svou současnou podobu dostal rum až v 17. století v Karibiku. Jedny z prvních zmínek o nápoji pocházejí z ostrova Barbados. Zde byl v té době velmi aktivní obchod s otroky, kteří také jako jedni z prvních rum připravili. Při práci na cukrových plantážích totiž přišli na to, že pokud se melasa nechá zfermentovat, vznikne alkoholický nápoj. Později do tohoto procesu přibyla i destilace a opravdový rum byl na světě.
Od platidla po investiční láhve
Rum býval v historii platidlem, nápojem otrokářů i otroků, pirátů i námořníků. Dlouho bylo s tímto nápojem spojováno zejména britské námořnictvo, jehož členové dostávali rum na příděl, a to až do roku 1970. Den, kdy obdrželi poslední dávku, vstoupil do rumových dějin jako Black Tot Day.
Během dlouhých plaveb přidávali námořníci do rumu různé přísady, koření a ingredience, a vytvářeli tak originální receptury. Díky tomu vzniklo několik rumových koktejlů, které si svou oblibu udržely dodnes. Jedním z nejznámějších je grog – kombinace rumu, citronu a horké vody. Název drink získal podle grogrénového pláště admirála Vernona, který přišel s nepopulárním příkazem, aby si posádka svůj příděl rumu ředila vodou.
Další kapitolu rumových dějin začal psát v roce 1862 Don Facundo Bacardi Massó. Ten na Kubě zkoumal možnosti výroby rumu s cílem vytvořit z prostého pití pro masy něco sofistikovanějšího. Kromě tmavého rumu vyrobil i první světlý rum, který se díky filtraci dřevěným uhlím vyznačoval lehkostí a jemností. Experimentoval rovněž se zráním rumů v sudech z bílého dubu a určil tak další směr, kterým se rumový svět ubíral.
Dnes se oblíbený třtinový destilát vyrábí na mnoha místech i mimo oblasti Jižní Ameriky, byť je Karibik díky svým klimatickým podmínkám nadále považován za rodiště těch nejlepších rumů. Proto i řada evropských výrobců, například britská značka The Duppy Share nebo dánská společnost A Clean Spirit, používají rumy z Jamajky, Barbadosu či Dominikánské republiky.
Vzhledem k vysoké andělské dani jsou opravdu staré rumy, jež by zrály v tropickém podnebí, výjimkou a vzácností. Přesto vznikají unikátní láhve, které končí ve vitrínách sběratelů a jsou vnímané jako investiční.
Budoucnost rumu
Dnes rum patří mezi jednu z nejoblíbenějších kategorií destilátů. A navzdory ginovému boomu si svou pozici neohroženě drží. Přesto výrobci neusínají na vavřínech a shodují se, že budoucnost je v prozkoumávání nových možností výroby rumu. Průkopníkem je v tomto ohledu například rodina Serrallés, jejíž inovativní přístup se odráží sérii Don Q Double Aged Cask. Rumy ze zmíněné edice zrají nejprve několik let v sudech z amerického bílého dubu a poté se přesouvají do sudu například po portském, vermutu, sherry nebo víně Zinfandel, které dodají destilátu nové chutě.
Neúnavným experimentátorem je také Bintu Singh a jeho rumy Skunk, které vznikají za použití rozdílných druhů kvasinek. Do kategorie inovací patří také Ron Kong, který prochází dvojí destilací. Nejprve v zařízení alembic a poté v parní koloně, kdy výrobci přidají do rumu různé botanicals.
Čistý i do koktejlu
Rum je zkrátka jedním z nejzajímavějších destilátů, který podle způsobu výroby a sudů, ve kterých zraje, může mít nekonečně mnoho podob. Skvěle chutná samotný, ale i coby součást míchaných nápojů. Světlé rumy bývají zpravidla chuťově méně výrazné a jemně podkreslí další ingredience, tmavší rumy pak dodají koktejlům hloubku a zajímavost. Není tak žádným překvapením, že v žebříčcích nejoblíbenějších drinků se ty rumové tradičně umisťují na předních pozicích. Mezi nejznámější rumové koktejly patří Piña Colada, Mojito, Cuba Libre, Daiquiri a Mai Tai.
Rum si lze vychutnat nekonečně mnoha způsoby a věříme, že najdete ten svůj – ať už si rum dopřejete samotný, nebo ve vyladěném drinku. Inspirujte se například našimi recepturami.
Co dalšího byste měli vědět o rumu?
Fotogalerie