Margarita – koktejl tisíce příběhů
Margarita – koktejl tisíce příběhů
Málokterý koktejl se těší takovému přetlaku údajných vynálezců jako Margarita. V případě tohoto drinku na bázi tequily se můžeme setkat dokonce s deseti různými verzemi příběhu o jeho vzniku. Samozřejmě některé jsou více pravděpodobné než jiné, ale jak to skutečně bylo, se nejspíš nikdy nedozvíme. Proto vám předložíme všechny možnosti a necháme na vás, která z nich se vám bude nejvíc pozdávat. Jisté je však jedno – zájem o Margaritu neklesá ani v současnosti, díky čemuž patří mezi top 5 nejprodávanějších koktejlů světa.
Ať už je historie koktejlu Margarita jakákoli, můžeme jeho vznik bezpečně datovat do první poloviny 20. století. V roce 1953 se Margarita objevuje v prosincovém čísle magazínu Esquire coby nápoj měsíce. Jde o jednu z prvních písemných zmínek o tomto koktejlu a zároveň indicii, že v té době již existoval. Jednu z pozdějších verzí, která tvrdí, že Margaritu vynalezl v roce 1961 barman Robert James „Rusty“ Thompson, tak můžeme rovnou vyloučit.
Jak to (ne)bylo
Možné počátky historie Margarity se rozkládají napříč 30. a 40. lety 20. století. Budeme-li postupovat chronologicky, na prvním místě můžeme zmínit Vernona Underwooda, prezidenta distribuční společnosti Young’s Market Company, která začala dovážet tequillu Jose Cuervo do Ameriky. Uvádí se, že Underwood požádal barmana Johnnyho Durlessera z losangeleského baru Tail O’ The Cock, aby vytvořil drink na bázi tequily. Underwood jej následně pojmenoval po své ženě Margaret.
Podle Sary Morales, odbornice na mexický folklór, vznikla Margarita v roce 1930 v mexickém baru Bertha’s přímo z rukou doni Berthy. Obecnější výklad tvrdí, že se koktejl Margarita vyvinul v Mexiku ve 30. letech z amerického míchaného nápoje Daisy (česky sedmikráska, španělsky margarita), jehož základem je brandy. Ta však v Mexiku nebyla k dostání, a tak ji místní barmani nahradili tequilou.
Autorství se připisuje také barmanovi Danielu Negretovi. Ten měl nápoj poprvé namíchat v roce 1936, a to jako dárek pro Ritu Hayworthovou (pravým jménem Margarita Cansino), jež ve 30. letech 20. století vystupovala jako tanečnice v hotelu Garci Crespo. Negret v tomtéž hotelu pracoval jako manažer.
Koktejl pak na počest Rity Hayworthové vznikl ještě jednou. Ve 40. letech jí ho údajně namíchal Enrique Bastante Gutierez.
Rita však nebyla jedinou múzou, která by zapříčinila vznik koktejlu. Jedna z verzí uvádí, že se koktejl jmenuje podle dcery německého vyslance v Mexiku Margarity Henkel, pro niž nápoj namíchal barman Don Carlos Orozco roku 1941.
Identita další dámy, která mohla stát za vznikem Margarity, nám zůstává utajena. Traduje se však, že dne 4. července 1942 přišla do baru Tommy’s Place a dožadovala se koktejlu Magnolia. Jenže barman Francisco Morales si nemohl vzpomenout na recept. Věděl pouze, že obsahuje Cointreau. A tak k němu přidal tequilu a limetkovou šťávu a dámě namluvil, že se jedná o Margaritu, místní alternativu Magnolie. Podle mnohých je tato verze nejpravděpodobnější.
Ovšem první Margaritu také možná namíchal v roce 1947 nebo 1948 Carlos „Danny“ Herrera, který ji vytvořil pro showgirl Marjorie Kingovou. Ta prý nesnesla žádný jiný alkohol než tequilu, ale nechtěla ji pít čistou. Proto Herrera přidal Cointreau, limetkovou šťávu a koktejl pojmenoval Margarita.
Poslední příběh vypráví o Margaritě Sames, která koktejl údajně namíchala v roce 1948 svým přátelům ve svém domě v Acapulcu. Nicméně už v roce 1945 vytvořila značka Jose Cuervo reklamu s mottem: Margarita, více než dívčí jméno. Margarita Sames je tedy podobně jako Robert James „Rusty“ Thompson ze hry venku.
Všechny chutě světa
Dnes existují stovky různých variant koktejlu Margarita. Míchají se ve všech myslitelných příchutích a nesmíme zapomínat ani na oblíbenou frozen verzi. Ta za svůj vznik vděčí vynálezu mixéru a jeho nesmírné popularitě v 50. letech 20. století.
Margarita to oproti Daiquiri ovšem dotáhla ještě o něco dál. V roce 1971 začal texaský restauratér Mariano Martinez ve svém podniku podávat frozen Margaritu. Lidé mu málem utrhali ruce a barmani, ač vyzbrojeni elektrickými mixéry, nedokázali uspokojit poptávku. Martinez proto přestavěl stroj na zmrzlinu na výrobník Margarity. Prototyp stroje je dodnes k vidění v americkém muzeu.
Receptura Margarita
4,5 cl tequily Rooster Rojo Reposado
2 cl Cointreau
2,5 cl čerstvé limetkové šťávy
1 barová lžička sirupu z agáve
Část okraje sklenky na Margaritu přetřete kouskem limetky a ponořte do připravené soli, aby vznikla krusta. Veškeré ingredience nadávkujte do shakeru spolu s ledem a řádně protřepejte. Přes dvojité sítko přelijte do vychlazené koktejlové sklenky. Ozdobte plátkem limetky.
Fotogalerie