Mojito – letní evergreen

Mojito – letní evergreen

Mojito – letní evergreen

Přestože se několik posledních let spekuluje o tom, zda je Mojito již za zenitem, skutečnost je zcela jiná. Mojito stále patří mezi top 10 nejprodávanějších koktejlů světa a popularitě se těší zejména v letních měsících. Tím spíš nevymizely ani různé ochucené a ovocné varianty, k nimž letní období plné čerstvě dozrálého ovoce přímo vybízí. Zároveň však došlo k určité evoluci a řada barů, smířená s tím, že se fenoménu Mojita hned tak nezbaví, se snaží zákazníka edukovat a nabídnout mu autentické kubánské Mojito, které se od evropského v jistých detailech liší.

Původ koktejlu zůstává do dnešních dní nejasný. Historie nám nabízí hned několik verzí, kterým můžeme věřit. Jisté je, že Mojito, nebo lépe jeho předchůdce můžeme vystopovat už v 16. století.

Od Angličanů k Američanům

V roce 1586 zamířil ke kubánskému pobřeží, které tehdy bylo pod španělskou nadvládou, Sir Francis Drake. Korzára platila anglická královna, aby drancoval španělská města a znepříjemňoval jejím nepřátelům život. Vojenská jednotka na Kubě se však dokázala ubránit a Drakeův útok odrazit. Jeho posádka ovšem s prázdnou neodjela, odvezla si recept na nápoj, který pomáhal zmírnit horečku a nachlazení. Kombinaci aguardiente (třtinový destilát), máty, cukru a limetky nazvali El Draque.

Podle jiné verze – méně dobrodružné – za vznikem Mojita stojí kubánští otroci, kteří měli k dispozici spoustu levného, a tedy nepříliš chutného rumu. Proto se jeho chuť snažili všemožně zamaskovat, a to právě cukrem, limetkou a aromatickou mátou.

03

Ať už byla historie jakákoli, v této podobě nápoj zůstal až do 18. století. Zde se dějiny opět větví a můžeme si vybrat z několika verzí následujícího vývoje. Podnik La Bodeguita del Medio si nárokuje prvenství v namíchání novodobého Mojita a navíc vytahuje trumf v podobě Ernesta Hemingwaye, který si jej zde velmi oblíbil.

Další možnou verzí je, že Mojito vzniklo ve společnosti Bacardi z původního koktejlu El Draque. Minimálně se Mojito objevuje v raných reklamách značky. Mojito ale mohlo vzniknout také v průběhu prohibice, kdy na Kubu proudily davy amerických „turistů“. Američané předali místním recepturu na Mint Julep a z něj se následně vyvinulo Mojito.

Pravé kubánské?

O tom, jak by mělo vypadat pravé autentické kubánské Mojito a jak by se mělo míchat, se vedou neustálé spory. Hlavní rozdíl mezi Mojitem, jak jej známe u nás, a tím kubánským je led. Zatímco v Česku se nejčastěji potkáte s ledovou tříští, Kubánci jej servírují s kostkami ledu. V kubánské verzi také zapomeňte na celou nakrájenou limetku, jejíž šťávu musíte vymačkat pomocí muddleru. Na Kubě se používá čerstvá limetková šťáva. Vyzkoušejte obě varianty a sami uvidíte, krerá vám bude více vyhovovat.

02

Receptura Mojito

6 cl rumu Gunroom 2 Ports
1,5 lžičky třtinového cukru
2 cl čerstvé limetkové / citronové šťávy (nebo polovinu limetky nakrájenou na 4 dílky)
12 lístků máty
soda

Do sklenice dáme lístky máty, cukr a limetkovou / citronovou šťávu šťávu a zlehka pomačkáme (nikoli zcela rozdrtíme) muddlerem. Promícháme a následně sklenici typu highball naplníme kostkami ledu (nebo tříští), nadávkujeme rum a navrch doplníme sodovkou. Promícháme (doplníme tříšť) a ozdobíme snítkou máty.