Moscow Mule – koktejl, který nakopne

Moscow Mule – koktejl, který nakopne

Moscow Mule – koktejl, který nakopne

Moscow Mule patří mezi ikonické koktejly, jež si získaly srdce milovníků míchaných nápojů po celém světě. O jeho oblibě ostatně svědčí, že se stále drží v top 10 nejprodávanějších drinků světa (žebříček každoročně vyhlašuje Drinks International). Osvěžující kombinace vodky, zázvorového piva a limetky ostatně přijde vhod během letního večera s přáteli i na společenských akcí. Přestože název koktejlu naznačuje ruský původ, skutečná historie Moscow Mule je pevně spjata s Amerikou. Jak to tedy bylo?

Drink vznikl v roce 1941 v Los Angeles. John G. Martin měl v té době čerstvě práva na vodku Smirnoff a potřeboval ji dostat do povědomí zákazníků. Jeho přítel a majitel baru Cock’n’Bull na Sunset Boulevard, Jack Morgan, se v té době snažil uvést na trh vlastní značku zázvorového piva, ale prodeje se nijak zvlášť nedařily.

03

Legenda tvrdí, že se oba pánové sešli a během hořekování na nepřízeň osudu – neboť ani vodka ani zázvorové pivo nešly příliš na dračku – je napadlo smíchat oba produkty, kterými disponovali. Přidali kapku limetky (možná se inspirovali u Cuba Libre) a receptura koktejlu Moscow Mule byla na světě. Kombinace zázvorového piva a vodky si rychle získala oblibu a prodeje jen stoupaly. Velký podíl na úspěchu ale má i fakt, že se drink podával (a dodnes podává) v měděných hrncích.

Měď a polaroidy

Moscow Mule je zkrátka koktejl, který vás nakopne – a věděla to i Sophie Berezinski. Ta zdědila továrnu na měděné hrnky, které se ale špatně prodávaly. Obcházela proto bary a podniky, kterým své zboží osobně nabízela. Takto zavítala i do Cock’n’Bull a ke dvěma neprodejným produktům přidala třetí. Slovo dalo slovo a měděný hrnek s vygravírovaným kopajícím oslem se stal symbolem tohoto drinku. Trojice tak nejen zachránila své podnikání, ale také dala vzniknout jednomu z nejslavnějších koktejlů 20. století.

Příběh koktejlu Moscow Mule je také skvělým příkladem toho, jak se dá jednoduchý nápad rozšířit do celého světa. John G. Martin a Jack Martin přišli totiž s myšlenkou, jak recepturu představit co nejvíce lidem. Osobně jezdili za barmany, drink jim doporučovali a na závěr je Polaroidem vyfotili s láhví vodky Smirnoff a měděným plecháčkem. Jednu fotografii barmanovi nechali a druhou pak společně se stovkami dalších ukazovali v jiných podnicích jako důkaz oblíbenosti koktejlu.

02

Receptura Moscow Mule

Variací na tradiční recepturu je spousta – například Mexican Mule (s tequilou místo vodky) nebo Kentucky Mule (s bourbonem). My si ale představíme originální verzi, která si právem získala pevné místo ve světě koktejlů. Základem bude Tried & True Vodka, která se díky neutrální chuti skvěle hodí pro přípravu míchaných nápojů. Pokud máte možnost, drink si namíchejte do ikonického měděného plecháčku. Měď není jen elegantně vypadající materiál – dobře vede teplo, takže udržuje nápoj ledově chladný.

4 cl Tried & True Vodka
The London Essence Ginger Beer
limetka

Do hrnku (případně sklenice) vhoďte polovinu rozkrájené limetky. Přidejte vodku a zasypejte ledem. Dolijte zázvorovým pivem a promíchejte. Ozdobte plátkem zázvoru, měsíčkem limetky a podávejte.

 

Foto: Unsplash, archiv značky