Nestárnoucí klasika Gin & Tonic
Nestárnoucí klasika Gin & Tonic
Gin & Tonic patří mezi nejznámější a nejpopulárnější koktejly. A nejen to. Díky pouhým dvěma složkám je jeho příprava jednoduchá a hotová raz dva. Gin & Tonic se tak řadí mezi naše oblíbené quicktails (quick = rychlý, tail = odkaz na slovo cocktail). Každý rok 19. října slaví tento snadný, a přesto dokonalý drink svůj den. Připomeňme si proto jeho původ i zajímavé receptury.
Gin byl v kurzu již od 17. století, kdy jeho popularita hlavně v Anglii raketově vzrostla. Vyrábět alkohol tehdy mohl téměř každý, takže nastalo pravé ginové šílenství, pro které existuje pojem Gin Craze. Situace se stala natolik neúnosnou, že bylo potřeba výrobu i spotřebu ginu regulovat zákonem. Renesance ginu nastala opět v 19. století, kdy vznikly první velké značky. Díky nim se gin začal vyrábět v podobě, v jaké jej známe dnes.
Vznik prvních toniků datujeme do 19. století, důležitý je však také rok 1783. Tehdy založil Jacob Schweppe v Ženevě společnost na prodej sodovky. Jenže samotná sodová voda byla nuda, a tak začali lékárníci a další výrobci experimentovat s bylinkami a kořením, kterými by ji ozvláštnili. Chinin byl jednou z prvních voleb – jeho antimalarické účinky byly odborníkům známé už dlouho. Tonik byl na světě.
Spojení G&T
Léčivé účinky chininu neunikly zejména britským vojákům, kteří sloužili v Indii. Pachuť chininu byla silná, strach z malárie ještě silnější. Je třeba zmínit, že tehdejší tonik byl chuťově daleko výraznější a hořčejší než ten dnešní. Vojáci proto začali hledat způsob, jak se chránit proti malárii, aniž by museli snášet odpornou chuť toniku. Vzhledem k tomu, že citrusy představovaly další preventivní látku proti onemocnění kurdějemi, přidali do chininového tonika jejich šťávu. Obojí pak zalili oblíbeným a v Británii i britských koloniích všudypřítomným ginem. Vznikl tak míchaný drink, který se dodnes těší velké oblibě.
Dnes už nepotřebujeme konzumovat Gin & Tonic jako lék, přesto si svou oblibu udržel do dnešních dní. Jednou z hlavních výhod kombinace ginu s tonikem je totiž jednoduchá příprava. Řadí se mezi tzv. quicktails – drinky pouze ze dvou surovin, které jsou hotové raz dva. Rychlost, s jakou tyto koktejly namícháte, se ostatně promítla i do jejich názvu (quick = rychlý, tail = odkaz na slovo cocktail). Na přípravě opravdu není nic těžkého, proto vám pro inspiraci přinášíme několik receptur, které můžete doma vyzkoušet.
Receptura Gin & Tonic
4 cl Heimat Dry Gin
12 cl The London Essence Original Indian Tonic Water
Sklenku na Gin & Tonic naplňte kostkami ledu. Odměřte gin a dolijte tonikem, nebo lahvičku servírujte zvlášť. Ozdobte a podávejte, ideálně spolu s míchátkem.
S každým použitým ginem a tonikem dostane drink nový chuťový rozměr. Se dvěma složkami tak můžete vytvořit stovky kombinací. Vyzkoušejte i následující receptury:
Fotogalerie