Připravte si perfektní Gin & Tonic
Připravte si perfektní Gin & Tonic
O tomto dnes již legendárním long drinku byly popsány stohy papíru. Proto se v následujících řádcích spíš než na historická data zaměříme na to, jak si Gin & Tonic správně namíchat. Na první pohled by se mohlo zdát, že na přípravě dvousložkových drinků, jako je Gin & Tonic, nelze nic zkazit. Ale pokud chcete potěšit své hosty v baru nebo zazářit na grilovačce s přáteli, dbejte na detaily. Poradím vám, jaké kombinace k sobě nejlépe pasují a jak si svůj Gin & Tonic užít na maximum. Pojďme na to!
V jednoduchosti je krása, což platí i v tomto případě. V současné době existuje na trhu tisíce druhů a značek ginů a snad stejné množství toniků. Možnosti kombinace chutí, které tak mohou vzniknout, jsou v podstatě nekonečné. Ale právě proto je potřeba
přemýšlet, jaký gin s jakým tonikem spojit, abychom dosáhli harmonické chuti.
Při výběru kombinace se snažte o podporu a rozvinutí nejvýraznějších složek. Určitě nechceme, aby vznikla co nejdivočejší směs, kde se budou chutě přebíjet. Žádná závazná pravidla neexistují, ale doporučil bych vám následující: lehké citrusové giny spojte raději s jemnými toniky, které nepřebijí chuť destilátu; naopak u charakterističtějších, zemitějších ginů, které bývají bohatou kombinací výrazných bylin a mají vyšší obsah alkoholu, se můžete rozdovádět a použít i extravagantní příchutě toniků. V neposlední řadě tu máme giny, které mají jednu velmi výraznou složku v chuti. V tomto případě bych doporučoval držet se klasické řady toniků, tedy bez příchutě. Když jsme tvořili Gin & Tonic nabídku bistra Špejle, použili jsme pro přehlednost hostů jednoduchou tabulku s doporučením vhodných kombinací. Hosté nejen zkoušejí navržené varianty, ale někteří si do tabulky zaškrtávají i své oblíbené kreace.
Dalším detailem, kterému je nutné věnovat péči, je led. Barmani s oblibou říkají, že led je nejdůležitější surovinou na baru – a mají pravdu. Voda z adekvátně tajícího ledu je součástí receptur. Při tvorbě koktejlů se s ní počítá, proto led musí být kvalitní a musí ho být dostatek. Vždy do svých koktejlů používejte čistý led – buď z výrobníku, nebo ze silného mrazáku, aby krásně chladil a netál příliš rychle. Long drinky jako Gin & Tonic si žádají plnou sklenici kostkového ledu, aby nápoj zůstal studený a osvěžující. Pokud byste chtěli své hosty okouzlit, použijte místo kostek jeden velký kus ledu.
Neméně důležitými aspekty na cestě k perfektnímu koktejlu Gin & Tonic je ozdoba drinku a poměr ve kterém je smíchán gin s tonikem. Ozdobu volte vždy v návaznosti na bylinky obsažené v ginu nebo toniku. Použijeme-li například Bobby‘s gin, jehož nejvýraznější složkou je citronová tráva, nabízí se použít ji také jako ozdobu do hotového nápoje. Tato část nápoje má rozvinout další smysly; u nápoje není důležitá jen chuť, ale vnímáme také vůni a vzhled. Často se na ozdobu používají citrusové kůry, protože oleje v nich ukryté jsou skvělými nosiči vůně. Populární jsou také středomořské byliny, máta, různé druhy pepře, zázvor, bazalka a podobně. Ozdoba drinku však není zeleninový či ovocný salát. Doporučuji střídmost a přímočarost.
Poměr ginu a limonády je spíše individuální záležitostí. Každý z nás má rád jinak silné drinky. Ideální variantou je lahvička toniku servírovaná zvlášť. Hosté si tak mohou dolévat dle libosti. Pokud bychom servírovali vše pohromadě volil bych poměr přibližně 1:3 nebo 1:4 tedy na 4 cl ginu 12-16 cl toniku.
Často se také vedou diskuse, jakou použít sklenku. Zda zvolit tradiční tumbler, tedy sklenku bez stopky, či moderní servis ve vinné či balonové sklence. Osobně jsem příznivcem tradičního servisu, ačkoli velká vinná sklenka má výhodu v tom, že nechává více rozehrát charakter použité ozdoby a lépe dokáže zdůraznit všechny vjemy.
Gin & Tonic je sice jednoduchý, ale zároveň velmi důmyslný long drink, který si stejně jako ostatní koktejly nejlépe vychutnáte ve společnosti lidí, které máte rádi.
Na zdraví!
Fotogalerie