Protřepat, nemíchat
Protřepat, nemíchat
James Bond, zarputilý odpůrce míchaných (nikoli však míšených) nápojů způsobil, že tato fráze je protřepaná natolik, až je otřepaná. Zanechme však slovíčkaření. Důležité je, že každý z vás v tuto chvíli ví, jakému koktejlu se dnes budeme věnovat. Je jím král mezi drinky: Martini. Dvousložkový koktejl, který dokazuje, že i zdánlivě jednoduchá kombinace se může stát vědou.
Ve své nejjednodušší podobě je Martini kombinací ginu a vermutu, ideálně v poměru 5:1. Za ozdobu poslouží oliva nebo stočená kůra citronu. Ačkoli se může zdát, že koktejl Martini kreativitě a variabilitě příliš nenahrává, opak je pravdou. Do dnešních dní vznikla celá řada twistů na Martini, i když je nutno uznat, že řada z nich se od původního a pravého Martini značně odklonila, přestože si zachovaly shodný název.
Zrod Martini
Obecně přijímaná teorie uvádí, že Martini vzniklo z koktejlu Martinez, který se zase transformoval z Manhattanu. Samozřejmě takto přímo cesta k Martini nevedla, vývojová osa je plná dalších variací a mezistupňů, které se objevovaly v letech 1882 až 1910.
První známý písemný recept na koktejl Martinez se objevuje v roce 1884 a kombinuje Old Tom Gin, sladký vermut, curaçao a bitters. První recepturu na Martini najdete v knize Bartender Manual Harryho Johnsona, k dnešnímu dvousložkovému koktejlu měla ovšem daleko. Abyste si Harryho Martini připravili, potřebovali jste dokonce šest ingrediencí!
Podle některých je Martini pouze jiný název pro koktejl Marguerite. Může jít o jeden ze zmíněných mezistupňů, který již ubírá na surovinách. K ginu a vermutu nicméně stále přidává bitters a anýzový likér. Postupem času se však zkracuje název drinku i seznam surovin, až zbude jen suché Martini – gin plus vermut.
Kolik Martini znáš, tolikrát jsi barmanem
„Martini, suchý jako drn,“ zní objednávka ve filmu Mazaný Filip. Právě Martini Dry vzniklo na přelomu 19. a 20. století a jeho obliba postupem let jen sílila. Zároveň se k němu přidaly i další varianty jako Vodkatini, Vesper, Kangaroo Dry Martini, Voyager Martini (vodkatini s vermutem, saké a piscem – je to ale ještě vůbec Martini!?) a celá řada dalších. Ve 20. a 30. letech 20. století se suché Martini začalo opět dochucovat, a tak vzniklo - a do dnešních dní nadále vzniká - plno dalších variací jako Elk Martini (gin, vermut, švestková brandy), Greek Martini (s mastihou nebo ouzem), Marsala Martini (gin, vermut, marsala a amaretto), Sakura Martini (gin, saké, maraschino) nebo So-So Martini (gin, vermut, calvados, grenadina). Tyto variace představují průřez historie koktejlu, přičemž nejstarší zmíněná je z roku 1930 a nejmladší z roku 2015. Navzdory svým pouhým dvěma ingrediencím nedá Martini barmanům spát a neustále si s jeho recepturou pohrávají a snaží se ji vylepšit. Už sto let.
Receptura Martini Dry
Jak ovšem na dokonale suché Martini? Zkuste následující poměr:
5 cl ginu Heimat Dry
1 cl vermutu Dolin Dry
Suroviny odměřte do míchací sklenice a na ledu vymíchejte. Přes strainer přelijte do předem vychlazené sklenky na Martini a ozdobte olivou.
Fotogalerie