Protřepat, nemíchat

Protřepat, nemíchat

Protřepat, nemíchat

James Bond, zarputilý odpůrce míchaných (nikoli však míšených) nápojů způsobil, že tato fráze je protřepaná natolik, až je otřepaná. Zanechme však slovíčkaření. Důležité je, že každý z vás v tuto chvíli ví, jakému koktejlu se dnes budeme věnovat. Je jím král mezi drinky: Martini. Dvousložkový koktejl, který dokazuje, že i zdánlivě jednoduchá kombinace se může stát vědou.

Ve své nejjednodušší podobě je Martini kombinací ginu a vermutu, ideálně v poměru 5:1. Za ozdobu poslouží oliva nebo stočená kůra citronu. Ačkoli se může zdát, že koktejl Martini kreativitě a variabilitě příliš nenahrává, opak je pravdou. Do dnešních dní vznikla celá řada twistů na Martini, i když je nutno uznat, že řada z nich se od původního a pravého Martini značně odklonila, přestože si zachovaly shodný název.

Zrod Martini

Obecně přijímaná teorie uvádí, že Martini vzniklo z koktejlu Martinez, který se zase transformoval z Manhattanu. Samozřejmě takto přímo cesta k Martini nevedla, vývojová osa je plná dalších variací a mezistupňů, které se objevovaly v letech 1882 až 1910.

První známý písemný recept na koktejl Martinez se objevuje v roce 1884 a kombinuje Old Tom Gin, sladký vermut, curaçao a bitters. První recepturu na Martini najdete v knize Bartender Manual Harryho Johnsona, k dnešnímu dvousložkovému koktejlu měla ovšem daleko. Abyste si Harryho Martini připravili, potřebovali jste dokonce šest ingrediencí!

02

Podle některých je Martini pouze jiný název pro koktejl Marguerite. Může jít o jeden ze zmíněných mezistupňů, který již ubírá na surovinách. K ginu a vermutu nicméně stále přidává bitters a anýzový likér. Postupem času se však zkracuje název drinku i seznam surovin, až zbude jen suché Martini – gin plus vermut.

Kolik Martini znáš, tolikrát jsi barmanem

„Martini, suchý jako drn,“ zní objednávka ve filmu Mazaný Filip. Právě Martini Dry vzniklo na přelomu 19. a 20. století a jeho obliba postupem let jen sílila. Zároveň se k němu přidaly i další varianty jako Vodkatini, Vesper, Kangaroo Dry Martini, Voyager Martini (vodkatini s vermutem, saké a piscem – je to ale ještě vůbec Martini!?) a celá řada dalších. Ve 20. a 30. letech 20. století se suché Martini začalo opět dochucovat, a tak vzniklo - a do dnešních dní nadále vzniká - plno dalších variací jako Elk Martini (gin, vermut, švestková brandy), Greek Martini (s mastihou nebo ouzem), Marsala Martini (gin, vermut, marsala a amaretto), Sakura Martini (gin, saké, maraschino) nebo So-So Martini (gin, vermut, calvados, grenadina). Tyto variace představují průřez historie koktejlu, přičemž nejstarší zmíněná je z roku 1930 a nejmladší z roku 2015. Navzdory svým pouhým dvěma ingrediencím nedá Martini barmanům spát a neustále si s jeho recepturou pohrávají a snaží se ji vylepšit. Už sto let.

03

Receptura Martini Dry

Jak ovšem na dokonale suché Martini? Zkuste následující poměr:

5 cl ginu Heimat Dry
1 cl vermutu Dolin Dry

Suroviny odměřte do míchací sklenice a na ledu vymíchejte. Přes strainer přelijte do předem vychlazené sklenky na Martini a ozdobte olivou.