Matej Kochan: Jediné, co vás za barem limituje, je vaše vlastní kreativita

Matej Kochan: Jediné, co vás za barem limituje, je vaše vlastní kreativita

Matej Kochan: Jediné, co vás za barem limituje, je vaše vlastní kreativita

Jednou z letošních novinek na barové scéně je Bar Monk, který sousedí se stejnojmenným bistrem. Spolu se svým týmem jej vede Matej Kochan, který předtím působil v koktejlovém baru AnonymouS. Propojení s bistrem do jisté míry definuje koktejlové menu v Baru Monk, s kuchaři totiž sdílí některé ingredience. Pokud jste Bar Monk ještě nenavštívili, teď je ta správná příležitost – do konce listopadu zde probíhá Duppy Share Bar Takeover.

Jaké bylo vaše první setkání s gastronomií? Kdy to bylo?
Můj úplně první kontakt s gastronomií se odehrál v roce 2012, kdy jsem nastoupil na střední školu. Následovaly brigády v restauracích, praxe v hotelích a následně už práce v baru.

Byla gastronomie „láskou na první pohled“? Nebo bylo původně vysněným povoláním něco jiného?
Gastronomie se dostala do mého zorného pole ve čtrnácti letech, kdy jsem vybíral střední školu a zvažoval, jakým směrem chci vést své další kroky. Už předtím mě ale bavilo vaření, a tak jsem se ani moc nerozmýšlel a přihlásil se na hotelovou akademii.

04Co vás na gastronomii nejvíce baví?
Asi nedostatek spánku a volného času (smích). To samozřejmě ne. Nejvíc mě na gastronomii baví, že má člověk při tvorbě receptur velkou volnost a možnost ukázat svou kreativitu. To je přesně můj případ, kdy se v koktejlech snažím spojovat ingredience, které by nikoho dalšího nenapadlo zkombinovat. Někdy je výsledek zvláštní, ale vždy zajímavý. Jediné, co vás za barem limituje, je vaše vlastní kreativita.

A co byste naopak změnil, kdybyste měl tu moc?
Toho by bylo hodně… Minimálně pohled lidí na barmanství a gastronomii jako takovou. Protože to není tak lehká práce, jak si mnozí představují. Minimálně za barem se neustále potýkáme se spánkovým deficitem a také jsme do určité míry psychologové, kteří musí dokázat odhadnout povahu obsluhovaného hosta.

V nabídce máte i produkty z portfolia Fenix Drinks – proč jste se rozhodli spolupracovat právě s nimi?
Fenix Drinks je jedna z mála společností, která dováží velmi zajímavé, až netradiční produkty, s nimiž většina barmanů ráda pracuje. Jde si svou cestou a jelikož se oba majitelé v gastronomii pohybují už hezkou řádku let, přesně vědí, co by pro nás barmany mohlo být zajímavé.

Který z produktů Fenix Drinks je váš nejoblíbenější a proč?
Na tuto otázku se mi bude těžko odpovídat, protože mám pár favoritů napříč celým portfoliem. Například rum Paranubes, Cachaça Magnífica, z ginů Bobby’s. Ale kdybych si měl vybrat opravdu jen jeden, tak asi Paranubes. Jeho chuť je úplně jiná, než byste od rumu čekali, a já jsem osoba, která vyhledává netradiční chutě.

02

Jaké koktejly z produktů Fenix Drinks u vás mohou hosté ochutnat?
Momentálně u nás probíhá Duppy Share Bar Takeover, kdy mají hosté možnost ochutnat několik koktejlů na bázi tohoto rumu. K tomu jsme ještě připravili tříchodovou degustaci, takže se jedná o finedining foodpairing s dokonalými jídly i koktejly.

Kromě toho máme aktuálně na menu sezónní drinky jako mandarinkovo-citrusová Paloma nebo drink z applejacku s dýní a kořením.

Představte blíže Bar Monk těm, kdo by snad o něm ještě neslyšeli.
Bar Monk je mladý podnik, ale snažíme se věci dělat trochu jinak. Jelikož jsme propojení s bistrem, které už si nějakou pověst vydobylo, snažili jsme se přijít s něčím kontrastně odlišným. Oproti bistru plnému denního světla jsme se rozhodli pro černou barvu zdí a prostor osvícený neony. Díky spojení s bistrem sdílíme hodně ingrediencí s kuchyní, což se projevuje při tvorbě koktejlového menu. Kromě skvělých nápojů nabízíme i snacky jako hotdogy, tacos či sendviče. Zkrátka jídla z kategorie comfort food. Aktuálně připravujeme ještě jednu věc, kterou musíme nejprve doladit. Kdo nás ale sleduje na Instagramu, vše se včas dozví.

03Jaké tři podniky / barmany sledujete na Instagramu?
Sleduji lidi a bary, které pracují s tím, co sám dělám. Tedy částečný minimalismus, ale zároveň kombinace netradičních surovin a chutí. Z barů je to například londýnský Silverleaf, bratislavský Mirror Bar a tuzemský Becher‘s Bar. Co se barmanů týče, tak nejvíce inspirativní pro mě jsou lidé jako Stanislav Harciník, Marek Novák a Adrian Michalčík. Sleduju jich mnohem víc, ale tito jsou na mém seznamu nejvýraznější.