Tom Collins – nestárnoucí klasika
Tom Collins – nestárnoucí klasika
Jednoduchá kombinace ginu, citronu, cukru a sody je s námi od 19. století a od té doby nijak neztrácí na popularitě. Koktejl je skvělým osvěžením zejména v létě, přijde však vhod kdykoli hledáte lehký, nepříliš sladký a svěží drink. Pokud si však na sladší chutě přeci jen potrpíte, můžete svůj collins vylepšit ochuceným sirupem a vytvořit například mučenkový, okurkový nebo levandulový Tom Collins. Stejně tak nemusíte nutně lpět na ginu. Tomův rumový brácha se jmenuje Ron Collins.
Jako u řady drinků je i původ Toma Collinse obestřen určitým tajemstvím. Jednoznačně však můžeme říct, že první zmínky se objevují v barových příručkách Jerryho Thomase (1876) a Harryho Johnsona (1882). Barový historik David Wondrich odhadoval, že původní receptura pochází z 50. let 19. století z New Yorku. Jiná verze uvádí, že koktejl – původně nazvaný John Collins – vytvořil stejnojmenný barman z londýnského podniku Limmer's Old House.
Původní John Collins stavěl na holandském jeneveru, v roce 1876 pak vešel ve známost drink Tom Collins. Receptura v příručce Jerryho Thomase totiž uvádí místo jeneveru jako bázi Old Tom Gin. Také v knize Harryho Johnsona najdeme oba zmíněné koktejly, tedy Johna i Toma.
Neviděli jste Toma Collinse?
V roce 1874 se v New Yorku a později i na dalších místech USA rozšířil povedený žert. Nově příchozí do baru byl otázán, zdali neviděl Toma Collinse. Většina odpověděla, že nikoho takového nezná. Následoval příběh, kterak Tom Collins nebohého příchozího pomlouvá, kudy chodí. A s ním i informace, že Tom Collins se zrovna nachází poblíž, v sousedním baru. Nešťastník se do zmíněného podniku rozběhl, aby si to s výtržníkem vyřídil. Historku podpořilo i několik novinářů, kteří otiskli články s falešnými pozorováními Toma Collinse.
Ani to nezabránilo, naopak spíše pomohlo, rostoucí popularitě koktejlu. Od konce 19. století byl již součástí nabídky řady barů. A jeho obliba se udržela dodnes.
Receptura Tom Collins
Tom Collins na bázi ginu Bobby's vytváří unikátní spojení indonéského koření s tradičním nizozemským destilátem. Východ zastupují tradiční indonéské rostliny a koření, které dávají Bobby's Ginu jeho unikátní chuťový profil. Západní složkou Bobby's Schiedam Dry Ginu je jalovec, fenykl a šípek, které tvoří rovnováhu mezi východem a západem.
50 ml Bobby's Scheidam Dry Gin
30 ml čerstvé citronové šťávy
15 ml cukrového sirupu
soda na dolití
Highball sklenici naplňte ledem. Nadávkujte gin, čerstvou citronovou šťávu a cukrový sirup. Zlehka promíchejte barovou lžičkou. Dolijte sodou a znovu zlehka promíchejte. Ozdobte citronovou kůrou a servírujte.
Fotogalerie